Разлікі з бюджэтам час спраўджваць

Зараз самы лепшы час, каб правесці з падатковай інспекцыяй зверку разлікаў з бюджэтам: трэба пераканацца, што буйныя падатковыя плацяжы па выніках 2005 года дайшлі да казны і адлюстраваны ў асабовым рахунку. Прыводзім некалькі саветаў, як прайсці гэтую процедуру.Ирина Якімовіч, эксперт «УНП» абавязаныя сверитьЕсли вы ўпэўненыя, што зверка разлікаў вам не патрэбна, апавяшчэнне падаткавікоў з'явіцца ў інспекцыю па гэтай нагоды можна ігнараваць. Справа ў тым, што Падатковы кодэкс прадугледжвае толькі адна падстава для зверкі разлікаў. Калі падаткавікі выявяць прыкметы пераплаты, яны могуць накіраваць плацельшчыку прапанова правесці зверку (п.

3 арт. 78 НК РФ). І адказнасці за невыкананне гэтай прапановы ў кодэксе нет.Однако калі па якой-небудзь прычыне плацёж не дайшоў да бюджэту, своечасовая зверка дазволіць спыніць налічэнне пені (напрыклад, ліст Мінфіна Расіі ад 01.03.05 № 03-02-07/1-54).

Акрамя таго, з дапамогай менавіта гэтай працэдуры можна выправіць "тэхнічныя" нядоімкі па картцы асабовага рахунку і атрымаць даведку аб стане разлікаў з бюджэтам, якую звычайна патрабуюць банкі пры выдачы крэдыту, арганізатары розных конкурсаў і таргоў, а таксама шматлікія замежныя контрагенты.Но часцяком на практыцы патрапіць на зверку не так-то проста. Нашы чытачы паведамляюць, што калі зверка ня патрэбна самой інспекцыі, бывае, падаткавікі пад рознымі падставамі проста адмаўляюцца яе праводзіць. Што можна параіць у такой сітуацыі? Як мы адзначылі, у кодэксе пра зверку напісана зусім няшмат.

Але на дапамогу прыйдуць ўнутраныя дакументы саміх падаткавікоў: Рэгламент арганізацыі працы з падаткаплацельшчыкамі * і Адзіны стандарт абслугоўвання падаткаплацельшчыкаў **. Рэгламент абавязвае падаткавікоў правесці зверку разлікаў па заяве плацельшчыка (п. 3 Рэгламенту).

Таму калі вусную просьбу аб зверцы інспектары адхіляюць, трэба падаць пісьмовую заявление.Стандарт таксама ўстанаўлівае, што правесці зверку неабходна на працягу 10 дзён, а пры выяўленні разыходжанняў — 15 дзён, пасля таго, як паступіць заяву плацельшчыка. Даведку аб стане разлікаў з бюджэтам інспектары абавязаны выдаць таксама ў 10-дзённы тэрмін. Нагадаем, што патрабаванні стандартаў абавязковыя для падаткавікоў (п.

2 загаду ФНС Расіі ад 2/9.05 № САЭ-3-25/422). Таму, каб дамагчыся зверкі, можа апынуцца дастатковым падаць скаргу на бяздзейнасць інспектараў у рэгіянальнае падатковае кіраванне (арт. 139 НК РФ). Рашэнні можна обжаловатьНо складанасці могуць чакаць бухгалтара і падчас самой зверкі. Што, калі дадзеныя уліку плацельшчыка разышліся з дадзенымі асабовага рахунку ў інспекцыі? Праблема ў тым, што ФНС Расіі ўстанавіла схему дзеянняў толькі для таго выпадку, калі кантралёры самі прызнаюць сваю памылку. Тады яны ўносяць змены ў акт зверкі і дадзеныя асабовага рахунку плацельшчыка.

Але ў Рэгламенце нічога не сказана аб тым, як быць, калі разыходжанні носяць неадольны характар (калі падаткавікі проста не згодныя з дадзенымі падаткаплацельшчыка). На наш погляд, у гэтым выпадку падаткаплатнік можа альбо падпісаць акт зверкі з рознагалоссямі, альбо зусім не падпісваць гэты дакумент . Адсутнасць акта ніяк не павінна паўплываць на рэалізацыю правоў плацельшчыка (пастанова Прэзідыума ВАС РФ ад 06.09.05 № 4083/05). Бо любое іх абмежаванне павінна быць замацавана ў НК РФ.

А ў кодэксе няма ніякіх наступстваў для падаткаплацельшчыка ў залежнасці ад наяўнасці або адсутнасці акта.Обжаловать разыходжанне ў дадзеных асабовага рахунку даволі складана. Суддзі не лічаць неотражение на асабовым рахунку падатковых плацяжоў парушэннем правоў плацельшчыка (пастанова Прэзідыума ВАС РФ ад 09.01.02 № 2635/01). Калі дадзеныя ўліку падаткавікоў вас не задавальняюць, мы рэкамендуем абскардзіць самі рашэнні, на падставе якіх узніклі рознагалоссі.

У такім выпадку рашэнне вышэйстаячага падатковага органа або суда можа паслужыць падставай для ўнясення выпраўленняў у дадзеныя ўліку падаткавікоў. * Рэгламент арганізацыі працы з падаткаплацельшчыкамі, плацельшчыкамі збораў, страхавых узносаў на абавязковае пенсіённае страхаванне і падатковымі агентамі, утв. Загадам ФНС Расіі ад 09.09.05 № САЭ-3-01/444. ** Адзіны стандарт абслугоўвання падаткаплацельшчыкаў, утв. загадам ФНС Расіі ад 02.09.05 № САЭ-3-25/422.

Добавить комментарий

Последние новости
Свежие комментарии