Аб адзіным сацыяльным падатку

Аб адзіным сацыяльным падатку

Е.В. ДорошенкоПредоставление льготы арганізацыі инвалидовРеспубликанская арганізацыя таварыства інвалідаў з'яўляецца юрыдычнай асобай, мае ІНАЎ і будуецца па тэрытарыяльным принципу.В склад гэтай арганізацыі ўваходзяць гарадскія і раённыя арганізацыі, якія таксама маюць уласныя ІНАЎ і з'яўляюцца асобнымі юрыдычнымі лицами.Республиканская арганізацыя таварыства інвалідаў пачатку сваю дзейнасць у пачатку ліпень 2005 года і здала разлікі авансавых плацяжоў па адзіным сацыяльным падаткам 15 кастрычніка 2005 года ў тэрытарыяльную падатковую інспекцыю, але падатак яна не выплаціла, скарыстаўшыся палёгкай, якая прадастаўляецца ў адпаведнасці з арт. 239 НК РФ. У цяперашні час падатковая інспекцыя запатрабавала ў гэтай арганізацыі дакументы, у адпаведнасці з якімі вядзецца ўлік членаў арганізацыі, у тым ліку членаў-інвалідаў, і звесткі аб уліку членскіх узносаў для пацверджання правамернасці выкарыстання льготы.Какому крытэру павінна адказваць гэтая арганізацыя, каб скарыстацца льготай па адзінага сацыяльнаму падатку? У адпаведнасці з арт. 11 Падатковага кодэкса Расійскай Федэрацыі (НК РФ) арганізацыямі прызнаюцца юрыдычныя асобы, утвораныя ў адпаведнасці з заканадаўствам Расійскай Федерации.Согласно п. 1 арт.

239 НК РФ ад выплаты адзінага сацыяльнага падатку вызваляюцца: 1) арганізацыі любых арганізацыйна-прававых формаў — з сум выплат і іншых узнагарод, якія не перавышаюць на працягу падатковага перыяду 100 000 руб. на кожнае фізічная асоба, якая з'яўляецца інвалідам I, II або III групы; 2) наступныя катэгорыі падаткаплацельшчыкаў — з сум выплат і іншых узнагарод, якія не перавышаюць 100 000 руб. на працягу падатковага перыяду на кожнае фізічная асоба: — грамадскія арганізацыі інвалідаў (у тым ліку створаныя як саюзы грамадскіх арганізацый інвалідаў), сярод членаў якіх інваліды і іх законныя прадстаўнікі складаюць не менш за 80%, іх рэгіянальныя і мясцовыя аддзялення; — арганізацыі, статутны капітал якіх цалкам складаецца з укладаў грамадскіх арганізацый інвалідаў і ў якіх сярэдняспісачная колькасць iнвалiдаў складае не менш за 50%, а доля заработнай платы інвалідаў у фондзе аплаты працы — не менш за 25%; — установы, створаныя для дасягнення адукацыйных, культурных, лячэбна-аздараўленчых, фізкультурна -спартыўных, навуковых, інфармацыйных і іншых сацыяльных мэтаў, а таксама для аказання прававой і іншай дапамогі інвалідам, дзецям-інвалідам і іх бацькам, адзінымі ўласнікамі маёмасці якіх з'яўляюцца вышэйпаказаныя грамадскія арганізацыі инвалидов.Приведенные у падпункце 2 п. 1 арт. 239 НК РФ льготы не распаўсюджваюцца на падаткаплацельшчыкаў, якія займаюцца вытворчасцю і (або) рэалізацыяй падакцызных тавараў, мінеральнай сыравіны, іншых карысных выкапняў, а таксама іншых тавараў у адпаведнасці з пералікам, які зацвярджаецца Урадам РФ па прадстаўленні агульнарасійскіх грамадскіх арганізацый инвалидов.В разгляданай сітуацыі рэспубліканская арганізацыя таварыства інвалідаў, а таксама яе першасныя арганізацыі (гарадскія і мясцовыя) з'яўляюцца юрыдычнымі лицами.Следовательно, пры захаванні ўмоў падпункта 2 п. 1 арт. 239 НК РФ гэтая рэспубліканская арганізацыя і яе першасныя арганізацыі вызваляюцца ад выплаты адзінага сацыяльнага падатку, прычым удзельная вага інвалідаў (80% ад агульнай колькасці арганізацыі) павінен разлічвацца па кожнаму юрыдычнай асобе отдельно.Одновременно паведамляем следующее.Статьей 88 НК РФ усталяваны парадак правядзення камеральнай падатковай праверкі, згодна з якім камеральнай падатковай праверкi праводзіцца па месцы знаходжання падатковага органа на аснове падатковых дэкларацый і дакументаў, прадстаўленых падаткаплацельшчыкам і служачых падставай для вылічэння і выплаты падатку, а таксама іншых дакументаў аб дзейнасці падаткаплацельшчыка, наяўных у падатковага органа.Камеральная праверка праводзіцца ўпаўнаважанымі службовымі асобамі падатковага органа ў адпаведнасці з іх службовымі абавязкамі без якога-небудзь спецыяльнага рашэння кіраўніка падатковага органа ў працягу трох месяцаў з дня прадстаўлення падаткаплацельшчыкам падатковай дэкларацыі і дакументаў, служачых падставай для вылічэння і выплаты падатку, калі заканадаўствам аб падатках і зборах не прадугледжаны іншыя сроки.Если праверкай выяўлены памылкі ў запаўненні дакументаў або супярэчнасці паміж звесткамі, якія ўтрымліваюцца ў прадстаўленых дакументах, то падатковы орган паведамляе пра гэта падаткаплацельшчыку і патрабуе ўнесці ў гэтыя дакументы адпаведныя выпраўлення ва ўстаноўлены срок.При правядзенні камеральнай праверкі падатковы орган мае права запатрабаваць ў падаткаплацельшчыка дадатковыя звесткі, атрымаць тлумачэнні і дакументы, якія пацвярджаюць правільнасць вылічэння і своечасовасць выплаты налогов.На выяўленыя па выніках камеральнай праверкі сумы даплат па падатках падатковы орган накіроўвае арганізацыі патрабаванне аб выплаце адпаведнай сумы падатку і пени.Учитывая нормы арт. 88 НК РФ, супрацоўнікі падатковай інспекцыі ў ходзе якая праводзіцца камеральнай праверкі мае права запытаць інфармацыю, якая пацвярджае абгрунтаванасць прымянення арганізацыяй нормы падпункта 2 п. 1 арт. 239 гэтага Кодекса.Если камеральнай праверкай будзе ўстаноўлена, што ў рэспубліканскай арганізацыі інвалідаў, якая з'яўляецца юрыдычнай асобай, члены-інваліды складалі менш як 80% і, такім чынам, арганізацыя неабгрунтавана скарысталася палёгкай па адзіным сацыяльным падатку, то гэтай рэспубліканскай арганізацыі па выніках праведзенай камеральнай праверкі будуць даналічаныя адзіны сацыяльны падатак і пени.Организация можа быць таксама прыцягнутая да падатковай адказнасці ў адпаведнасці з арт.

122 НК РФ.Уплата індывідуальнымі прадпрымальнікамі страхавых узносаў на абавязковае пенсійнае страхованиеИндивидуальный прадпрымальнік ажыццяўляе сваю дзейнасць самастойна, не наймаючы работнікаў. У якім памеры ён павінен быў выплачваць ў 2005 годзе фіксаваны плацёж? Парадак і тэрміны выплаты страхавых узносаў у выглядзе фіксаванага плацяжу ўстаноўлены арт. 28 Федэральнага закона ад 2001/12/15 N 167-ФЗ "Аб абавязковым пенсійным страхаванні ў Расійскай Федэрацыі" (далей — Закон N 167-ФЗ). Згодна з дадзеным артыкуле Закона N 167-ФЗ індывідуальныя прадпрымальнікі (не вырабляюць выплаты фізічным асобам), названыя ў падпункце 2 п. 1 арт. 6 гэтага нарматыўнага акту, выплачваюць сумы страхавых узносаў у бюджэт Пенсійнага фонду Расійскай Федэрацыі (ПФР) у выглядзе фіксаванага платежа.Размер фіксаванага плацяжу ў разліку на месяц ўстанаўліваецца зыходзячы з кошту страхавога года, штогод зацвярджаецца Урадам РФ.В адпаведнасці з п. 3 арт.

28 Закона N 167-ФЗ мінімальны памер фіксаванага плацяжу на фінансаванне страхавой і назапашвальнай частак працоўнай пенсіі устаноўлены ў памеры 150 руб. у месяц і з'яўляецца абавязковым для выплаты. Пры гэтым 100 руб. накіроўваецца на фінансаванне страхавой часткі працоўнай пенсіі, а 50 руб. — На фінансаванне назапашвальнай часткі працоўнай пенсии.Страховые ўнёскі ў выглядзе фіксаванага плацяжу ў мінімальным памеры выплачваюцца не пазней за 31 снежня бягучага года ў парадку, якi вызначаецца Урадам РФ.Согласно п. 4 арт. 28 Закона N 167-ФЗ парадак і тэрміны вылічэння і выплаты фіксаваных плацяжоў у памеры, які перавышае мінімальны, вызначаюцца Урадам РФ.Анализ норм арт. 28 Закона N 167-ФЗ паказвае, што фіксаваны плацёж можа выплачвацца ў мінімальным памеры (150 руб.), А таксама ў памеры, які перавышае мінімальны размер.В адпаведнасці з п. 3 Правілаў вылічэння і выплаты страхавых узносаў на абавязковае пенсійнае страхаванне ў выглядзе фіксаванага плацяжу ў памеры, які перавышае мінімальны памер фіксаванага плацяжу, зацверджаных пастановай Урада РФ ад 2003/03/11 N 148, памер фіксаванага плацяжу на месяц разлічваецца шляхам дзялення кошту страхавога года, штогод зацвярджаецца Урадам РФ, на 12.Этим жа пунктам вышэйзгаданых Правілаў вызначана, што, калі разлічаны на месяц памер фіксаванага плацяжу не перавышае мінімальнага памеру фіксаванага плацяжу, устаноўленага арт.

28 Закона N 167-ФЗ, выплата фіксаванага плацяжу ажыццяўляецца ў мінімальным размере.Следовательно, да таго часу, пакуль разлічаны з кошту страхавога года памер фіксаванага плацяжу не перавысіць мінімальны памер фіксаванага плацяжу (150 руб.), Выплаце ў ПФР падлягае менавіта мінімальны размер.Постановлением Урада РФ ад 2005/05/31 N 345 "Аб кошту страхавога года на 2005 год" зацверджана кошт страхавога года на 2005 год у памеры 1209 руб. 60 кап., Якая вызначаецца зыходзячы з тарыфу страхавых узносаў на абавязковае пенсіённае страхаванне, устаноўленага падпунктам 1 п. 2 арт. 22 Закона N 167-ФЗ, і мінімальнага памеру аплаты працы, усталяванага Федэральным законам ад 2000/06/19 N 82-ФЗ "Аб мінімальным памеры аплаты працы". Штомесячны фіксаваны плацёж, вылічаны зыходзячы з дадзенай кошту страхавога года, складае 100 руб.

80 кап. (1209 руб. 60 кап.: 12 мес.), Гэта значыць ён атрымліваецца менш мінімальнага памеру фіксаванага платежа.Следовательно, індывідуальны прадпрымальнік, пра які ідзе гаворка ў сітуацыі, павінен быў выплачваць ў 2005 годзе фіксаваны плацёж у мінімальным памеры, гэта значыць у памеры 150 руб.При гэтым неабходна ўлічваць следующее.Постановлением Урада РФ ад 2005/09/26 N 582 зацверджаны Правілы выплаты страхавых узносаў на абавязковае пенсійнае страхаванне ў выглядзе фіксаванага плацяжу ў мінімальным памеры (далей — Правілы N 582), якія канкрэтызуюць парадак яго уплаты.Пунктом 2 Правілаў N 582 растлумачана, што мінімальны памер фіксаванага плацяжу складае 150 руб., з іх 100 руб. накіроўваецца на фінансаванне страхавой часткі працоўнай пенсіі, 50 руб. — На фінансаванне назапашвальнай часткі працоўнай пенсіі, прычым у гэтым жа пункце Правілаў ўстаноўлена, што фіксаваны плацёж, накіроўваны на фінансаванне назапашвальнай часткі працоўнай пенсіі, з'яўляецца абавязковым для выплаты асобамі 1967 года нараджэння і моложе.Согласно п. 4 Правіл N 582 выплата фіксаванага плацяжу можа ажыццяўляцца адначасова за бягучы каляндарны год у памеры, роўным гадавога памеры плацяжу, або часткамі на працягу года ў памерах не менш месячнага памеру платежа.В адпаведнасці з п. 5 Правілаў N 582 калі страхавальнік пачынае ажыццяўляць дзейнасць ва ўстаноўленым парадку ў бягучым каляндарным годзе ці спыняе дзейнасць да 31 снежня бягучага года, фіксаваны плацёж, які падлягае выплаце ў гэтым годзе, выплачваецца за фактычны перыяд дзейнасці (за няпоўны месяц — у памеры, прапарцыйным колькасці пакінутых каляндарных дзён гэтага месяца пасля даты пачатку дзейнасці або колькасці каляндарных дзён да даты спынення дзейнасці). Фіксаваны плацёж у поўным памеры, што вызначаецца ў адпаведнасці з п. 2 і 5 Правілаў N 582, выплачваецца не пазней за 31 снежня бягучага каляндарнага года шляхам яго залічэння на рахункі тэрытарыяльных органаў ПФР па месцы рэгістрацыі страхователей.Уплата фіксаванага плацяжу на фінансаванне страхавой і назапашвальнай частак працоўнай пенсіі вырабляецца асобнымі аплатнымі поручениями.Фиксированный плацёж не выплачваецца: — страхавальнікамі, якія з'яўляюцца атрымальнікамі пенсій, устаноўленых у адпаведнасці з Законам РФ ад 1993/02/12 N 4468-1 "Аб пенсійным забеспячэнні асоб, якія праходзілі ваенную службу, службу ў органах унутраных спраў, Дзяржаўнай супрацьпажарнай службе, органах па кантролі за абаротам наркатычных сродкаў і псіхатропных рэчываў, установах і органах крымінальна-выканаўчай сістэмы, і іх сем'яў "; — страхавальнікамі за перыяд, на працягу якога імі не ажыццяўлялася адпаведная дзейнасць у сувязі з сыходам за дзіцем да дасягнення ім узросту паўтары гадоў.

Добавить комментарий

Последние новости
Свежие комментарии