Рэкламныя тавары не спяшаецеся адмаўляцца

Рэкламныя тавары не спяшаецеся адмаўляцца

З 2006 года пры перадачы тавараў у рэкламных мэтах арганізацыі могуць скарыстацца льготай па ПДВ. Распаўсюджванне тавараў коштам да 100 рублёў за адзінку цяпер не абкладаецца гэтым падаткам. Але і сумы уваходнага ПДВ па Ільготавая аперацыях нельга прымаць да выліку. Таму склалася меркаванне, што ад льготы прасцей адмовіцца — на выніковую суму падатку яна не паўплывае, а толькі дадасць бухгалтару працы. Мы дакажам, што выкарыстанне льготы можа прывесці да падатковай эканоміі і не даставіць бухгалтару лішніх хлопот.Вера Самохіна, эксперт «УНП»Арганізацыя ў рэкламных мэтах бясплатна перадае тавары, аказвае паслугі, выконвае работы.

Ці трэба ў гэтым выпадку плаціць ПДВ? Да 2006 года падаткавікі патрабавалі налічаць ПДВ на кошт рэкламных тавараў у абавязковым парадку (ліст МПЗ Расіі ад 05.07.04 № 03-1-08/1484/18). Падстава — падпункт 1 пункта 1 артыкула 146 НК РФ. Ён прыраўноўвае перадачу права ўласнасці на тавары, вынікаў выкананых работ, аказанне паслуг на бязвыплатнай аснове да рэалізацыі і адносіць да аб'ектаў абкладання НДС.Требование падаткавікоў плаціць ПДВ пры перадачы тавараў у рамках рэкламнай кампаніі не змянілася і цяпер. Проста з 2006 года ў арганізацый з'явілася магчымасць не плаціць ПДВ без спрэчак з падаткавікамі, калі скарыстацца новай ільготай.

Яна ўведзена Федэральным законам ад 22.07.05 № 119-ФЗ і гучыць так. Перадача ў рэкламных мэтах тавараў (работ, паслуг), выдаткі на набыццё (стварэнне) адзінкі якіх не перавышаюць 100 рублёў *, не абкладаецца ПДВ (подп. 25 п. 3 арт. 149 НК РФ). Але ці выгадна ўжываць дадзеную палёгку?

Ці ж лепш ад яе адмовіцца або прыпыніць яе выкарыстанне, напісаўшы заяву ў падатковы орган у адпаведнасці з пунктам 5 артыкула 149 НК РФ? Аргументы «супраць» Супраць выкарыстання льготы можна вылучыць два аргументу. Першы аргумент: не налічаючы ПДВ на кошт перадаюцца тавараў, арганізацыя ў агульным выпадку не зможа паставіць да выліку што прыпадае на іх ўваходных падатак. Калі ж вылік быў ужыты раней, то ПДВ прыйдзецца аднавіць (п. 2, 3 арт. 170 НК РФ).

Фактычна выгады ад выкарыстання льготы ў арганізацыі не будзе. Бо пры бязвыплатнай перадачы арганізацыя хоць і заплаціць ПДВ з кошту перадаюцца тавараў, але яна зможа паставіць да выліку і ўваходны ПДВ, які на іх прыпадае (п. 2 арт.

171 НК РФ). Другі аргумент: пры выкарыстанні льготы бухгалтару давядзецца весці раздзельны ўлік уваходнага ПДВ па неабкладаюцца і абкладаюцца операциям.Доводы «за» У процівагу сказанага можна прывесці такія аргументы. Першы аргумент: у арганізацыі ўсё ж ёсць магчымасць, не налічаючы ПДВ на кошт перадаюцца тавараў, ўваходны падатак па іх прыняць да выліку. Падстава — пункт 4 артыкула 170 НК РФ. Ён дазваляе не весці бухгалтарам раздзельны ўлік ПДВ, а прымаць да выліку ўваходны падатак у поўным аб'ёме, калі доля сукупных выдаткаў на вытворчасць не абкладаюцца ПДВ тавараў (работ, паслуг) не перавышае 5 працэнтаў ад агульнай велічыні сукупных выдаткаў на вытворчасць за падатковы перыяд ** . Другі аргумент звязаны з нармаваннем выдаткаў на рэкламу для падатку на прыбытак (1 працэнт выручкі ад рэалізацыі — п. 4 арт. 264 НК РФ).

Арганізацыя можа прыняць да выліку ПДВ толькі ў памеры, які адпавядае гэтым нормам (п. 7 арт. 171 НК РФ). Таму пры бязвыплатнай перадачы тавараў арганізацыя можа страціць на розніцы паміж выплачаных ПДВ і сумай падатку, якую можна прыняць да выліку. Пры выкарыстанні льготы арганізацыя толькі выйграе: яна нічога не заплаціць у бюджэт, а ўваходны ПДВ прыме да выліку, няхай нават з улікам нарматыву па падатку на прибыль.Пример.Организация замовіла аўтаручкі з лагатыпам кампаніі.

Кошт партыі ручак 3000 штук склаў 177 000 руб., Уключаючы ПДВ 27.000 руб. Усе ручкі былі бясплатна раздадзеныя патэнцыйным кліентам незалежна ад таго, будуць яны прадукцыю кампаніі або няма. Ручкі былі набыты і перададзеныя ў сакавіку 2006 года. Падатковы перыяд па ПДВ для арганізацыі — месяц. Сукупныя выдаткі арганізацыі за месяц (выдаткі, спісаныя ў дэбет рахункі 90 «Продажы») склалі 3 500 000 руб.

Іншых не абкладаюцца ПДВ аперацый, акрамя перадачы рэкламных тавараў, у арганізацыі няма. Выручка ад рэалізацыі за першы квартал 2006 года ў падатковым ўліку склала 14.000.000 руб. Іншых выдаткаў на рэкламу ў арганізацыі ў першым квартале не было.Если арганізацыя адмовіцца ад выкарыстання льготы па перадачы рэкламных тавараў, то на кошт раздадзеных ручак бухгалтар налічыць ПДВ у памеры 27 000 рублёў. Палічым суму выліку. Выдаткі на рэкламу будуць улічаныя для падатку на прыбытак у памеры 140 000 рублёў (14 000 000 руб.

1 мая%). Да выліку бухгалтар прыме ПДВ у суме 25 200 рублёў (140 000 руб. Травень 5 18%). Астатнюю суму ПДВ — 1800 рублёў арганізацыя не зможа ўлічыць для падатку на прыбытак без спрэчкі з падаткавікамі.

Бо Мінфін не дазваляе прымаць гэтыя сумы ў падатковым ўліку (гл., да прыкладу, ліст Мінфіна Расіі ад 11.11.04 № 03-04-11/201). Дапушчальны, арганізацыя не адмовілася ад выкарыстання льготы. Тады налічаць ПДВ на кошт раздадзеных ручак ёй не трэба. Доля расходаў на куплю авторучек ў агульнай суме сукупных выдаткаў арганізацыі за сакавік склала 4,29% (150 000 руб. / 3 500 000 руб 5. 100%), гэта значыць, у межах 5 працэнтаў.

Значыць, арганізацыя можа прыняць ПДВ да выліку. Толькі ў межах ПДВ, які адносіцца да выдаткаў, памяншаюць падаткаабкладаемы прыбытак, — 25 200 рублёў. Незачтенный ПДВ у суме 1800 рублёў бухгалтар не ўлічыць для падатку на прыбытак. У дадзеным выпадку арганізацыя зэканоміць на ПДВ 25.200 рублёў. * Пра тое, што лічыцца адзінкай тавару і як вызначаецца яе кошт, чытайце на стар 13 «УНП» № 13, 2006. ** У пункце 4 артыкула 170 НК РФ выкарыстоўваецца тэрмін « сукупныя выдаткі на вытворчасць ».

Але гэта не азначае, што дадзенай нормай можна скарыстацца толькі пры вытворчасці тавараў, работ, паслуг. Справа ў тым, што пункт 1 артыкула 3 НК РФ кажа аб прынцыпе ўсеагульнасці і роўнасці падаткаабкладання. Акрамя таго, права на льготу незалежна ад віду дзейнасці пацвярджаюць і суды (напрыклад, пастанова ФАС Поволжского акругі ад 2004/09/23 № А55-15174/03-22).

Добавить комментарий

Последние новости
Свежие комментарии