Вэксаль у якасці авансу

Вэксаль у якасці авансу

Электроннае выданне "Профбухгалтерия" І. ЧВЫКОВ Пакупнік аплаціў тавары (работы, паслугі) вэксалем трэцяй асобы. Якія праблемы ўзнікаюць у прадаўца? У першую чаргу гэта праблемы з ПДВ. Аплаціць пастаўку тавараў пакупнік можа як папярэдне, так і пасля адгрузкі.

Усё залежыць ад умоў дагавора. Гэтак жа і форма аплаты вызначаецца дагаворам. Пакупнік можа расплаціцца і пералікам праз банк, і наяўнымі сродкамі (але ў межах устаноўленых абмежаванняў у 60 тыс. руб. па адной угодзе), і вэксалем 3. лица.Вот пра форму разлікаў вэксалем мы і пагаворым на прыкладзе адной сітуацыі, з якой сутыкнуўся наш читатель.СИТУАЦИЯ. Арганізацыя ў студзені 2006 г. атрымала ад пакупніка вэксаль банка наміналам 200 тыс. руб. у якасці авансу ў кошт будучай пастаўкі тавараў. Кошт тавараў па дамове склала 180 тыс. руб., У тым ліку ПДВ — 27.458 руб.

Адгрузка тавараў адбылася ў сакавіку 2006 г. Тэрмін пагашэння вэксалі — чэрвеня 2006 года Паколькі арганізацыі спатрэбіліся грошы раней тэрміну пагашэння вэксалі, яна ў лютым 2006 года прадала вэксаль іншай арганізацыі, але за 150 тыс. руб. Вось тут-то і ўзніклі вопросы.Нужно ці пры атрыманні вэксалі вылічаць ПДВ з яго кошту як з атрыманага авансу? Паколькі вэксаль прададзены танней наміналу, як паступіць з розніцай 50 тыс. руб. пры вылічэнні падатку на прыбытак? Ці можна гэты страту аднесці на страты ад дзейнасці арганізацыі ў I квартале 2006 г.? Разбярэмся з гэтымі пытаннямі.

Пачнем разглядаць сітуацыю з падатку на дабаўленую вартасць. Першае, на што важна звярнуць увагу, — гэта на тое, што з 1 студзеня 2006 г. уступіў у сілу папраўкі ў кіраўніка 21 "Падатак на дабаўленую вартасць" НК РФ, унесеныя Федэральным законам ад 2005/07/22 N 119-ФЗ. Гэтыя папраўкі ў корані змянілі звыклы парадак вылічэння ПДВ, і ў тым ліку падаткаабкладанне атрыманых авансаў і предоплат.Итак, як паступіць з вэксалем, атрыманых у якасці папярэдняй аплаты? У 2005 г. арганізацыя, атрымаўшы ад пакупніка ў кошт маючай адбыцца адгрузкі тавараў вэксаль, не вылічаецца ПДВ з яго кошту і адпаведна не павялічвала падатковую базу. Гэта было абумоўлена тым, што фармулёўка арт.

162 НК РФ прадугледжвала павелічэнне падатковай базы па ПДВ на сумы атрыманых грашовых сродкаў у выглядзе авансаў, калі яны звязаны з разлікамі за тавары (работы, паслугі), якія абкладваюцца НДС.Минфин Расіі таксама лічыў, што кошт вэксаляў трэціх асоб, атрыманых арганізацыямі ў кошт маючых адбыцца паставак тавараў (выканання работ, аказання паслуг), падатковую базу па ПДВ не павялічвае (гл. лісты Мінфіна Расіі ад 2005/07/08 N 03-04-11/146 і ад 2005/06/06 N 03-04-11/128). Да 1 студзень 2006 года падатковыя органы лічылі, што падатковая база па ПДВ ўзнікае да моманту адгрузкі, толькі калі прадавец прадасць (прад'явіць да аплаты) гэты вэксаль і атрымае за яго деньги.То ёсць у нашай сітуацыі ПДВ давялося б налічваць толькі ў лютым і толькі з фактычна атрыманай сумы ад рэалізацыі вэксалі — 150 тыс. руб. З 1 студзеня 2006 года страціў сілу подпіс.

1 п. 1 арт. 162 НК РФ, але ўнесены змены ў п. 1 арт. 154 НК РФ, якія прадугледжваюць ўключэнне ў падатковую базу атрыманай аплаты, частковай аплаты ў кошт маючых адбыцца паставак тавараў (выканання работ, аказання паслуг). Падатковая база ў гэтым выпадку вызначаецца зыходзячы з сумы атрыманай аплаты з улікам ПДВ.

Гэта значыць сума ПДВ, якая падлягае ўключэнню ў падатковую базу, вызначаецца па разліковай стаўцы (18/118 10/110). З 1 студзеня 2006 г. змяніліся і парадак вызначэння падатковай базы па НДС.В адрозненне ад 2005 г. зараз усе арганізацыі павінны вызначаць падатковую базу толькі па адгрузцы. У адпаведнасці з новай рэдакцыяй п. 1 арт.

167 НК РФ падатковая база вызначаецца па больш ранняй з двух дат: — дню адгрузкі (перадачы) тавараў (работ, паслуг), маёмасных правоў; — дню аплаты, частковай аплаты ў кошт маючых адбыцца паставак тавараў (выканання работ, аказання паслуг), перадачы маёмасных правоў. Як бачым, новая рэдакцыя гэтых артыкулаў патрабуе ўключыць у падатковую базу па ПДВ атрыманую аплату (частковую аплату) у кошт маючых адбыцца паставак тавараў. Тэрмін "авансы" у главе 21 НК РФ больш не используется.Но ці варта ў мэтах вылічэння ПДВ прызнаць аплатай (частковай аплатай) у кошт маючых адбыцца паставак тавараў атрыманне арганізацыяй вэксалі трэцяй асобы? Адказу ад падатковых органаў і фінансавага ведамства на гэтае пытанне пакуль няма.

Аднак звернем увагу на асноватворнае змяненне ў парадку вылічэння ПДВ — вызначэнне падатковай базы па больш ранняй з прыйшлі дат: па даце адгрузкі або па даце аплаты. Пры гэтым з артыкулам 154 і 167 НК РФ можна зрабіць выснову аб тым, што атрыманая аплата ў кошт маючых адбыцца паставак тавараў ўключаецца ў падатковую базу па ПДВ незалежна ад таго, у якой форме гэтая аплата атрымана — грашовымі сродкамі, вэксалем ці іншым товаром.Если ўмовамі дамовы прадугледжана, што пакупнік у якасці папярэдняй аплаты перадае пастаўшчыку вэксаль трэцяй асобы, то, атрымаўшы яго, пастаўшчык павінен ўключыць яго ў падатковую базу і палічыць з яго кошту суму ПДВ. Пры вызначэнні сумы папярэдняй аплаты, атрыманай вэксалем трэцяй асобы, трэба ўлічваць дагаворную кошт тавараў, якая будзе ў кошт яго адгружацца. Гэта значыць велічыня атрыманай папярэдняй аплаты будзе адпавядаць дагаворнай кошту тавараў, а не намінальнага кошту векселя.Пример.Исходя з умоў нашай сітуацыі налічэнне ПДВ неабходна адлюстраваць наступнымі проводками.Январь 2006 г.: Дэбет 58 — Крэдыт 62 — 180 000 руб. — Адлюстравана атрыманая папярэдняя аплата за тавары вэксалем трэцяй асобы; Дэбет 62 — Крэдыт 68 — 27.458 руб. — Налічаны ПДВ з сумы папярэдняй аплаты (180 000 руб. Х 18: 118).

Сакавіка 2006: Дэбет 62 — Крэдыт 90 — 180 000 руб. — Адлюстравана адгрузка тавараў; Дэбет 90 — Крэдыт 68 — 27.458 руб. — Налічаны ПДВ з кошту адгружаных тавараў; Дэбет 68 — Крэдыт 62 — 27.458 руб. — Прад'яўлены да выліку ПДВ, налічаны у студзені з кошту вэксалі, атрыманага ў кошт папярэдняй пастаўкі товаров.Отметим, што ўсё вышэйсказанае ставіцца да сітуацыі, калі пакупнік перадае прадаўцу ў аплату за тавары вэксаль трэцяй асобы. Калі ж ён перадае ў аплату уласны вэксаль, то гэта будзе азначаць толькі ўзнікненне абавязацельствы пакупніка (векселедателя) выплаціць пры надыходзе тэрміну, прадугледжанага ў вэксалі, пэўную суму. Таму атрыманне такога вэксалі не варта разглядаць як атрыманне папярэдняй аплаты і налічаць на яго кошт НДС.Теперь разгледзім нашу сітуацыю з пункту гледжання падатку на прибыль.Особенности вызначэння падатковай базы па аперацыях з каштоўнымі паперамі ўстаноўлены арт. 280 НК РФ.

Пры вылічэнні падатку на прыбытак даходы ад рэалізацыі каштоўных папер могуць памяншацца на расходы па іх приобретению.В разгляданай сітуацыі расходы на набыццё вэксалі трэцяй асобы роўныя кошту адгружаных тавараў (180 тыс. руб.), А прадала яго арганізацыя за 150 тыс. руб., г.зн. сума атрыманага страты роўная 30 тыс. руб. Тут неабходна ўлічыць наступнае. Пры вызначэнні памеру прыбытку ад рэалізацыі каштоўных папер трэба ўлічваць 2 особенности.1. Фактычная цана рэалізацыі каштоўнай паперы прымаецца для мэт падаткаабкладання толькі ў тым выпадку, калі яна не будзе ніжэй мінімальнай цэны.

Інакш прыбытак павінен вызначацца зыходзячы з мінімальнай цэны. Мінімальны кошт рэалізацыі рынкавых каштоўных папер — гэта мінімальны кошт здзелак з такой каштоўнай паперай, зарэгістраванай арганізатарам гандлю на рынку каштоўных папер на дату здзяйснення арганізацыяй здзелкі па рэалізацыі прыналежнай ёй каштоўнай паперы. Калі па адной і той жа каштоўнай паперы здзелкі здзяйсняліся праз двух і больш арганізатараў гандлю, то арганізацыя мае права самастойна выбраць арганізатара гандлю, чыімі каціроўкамі яна воспользуется.Если на дату рэалізацыі каштоўнай паперы ў арганізатара гандлю таргі з такімі каштоўнымі паперамі не праводзіліся, то трэба скарыстацца мінімальнымі коштамі на дату бліжэйшых таргоў, якія адбыліся да дня рэалізацыі каштоўнай бумаги.По каштоўных паперах, не звяртаюцца на рынку каштоўных папер, прымаецца фактычная кошт іх рэалізацыі, калі: фактычная цана пагаднення знаходзіцца ў інтэрвале цэн па аналагічнай (ідэнтычнай, аднастайнай) каштоўнай паперы , зарэгістраванай арганізатарам гандлю на дату продажу або на дату бліжэйшых таргоў; адхіленне фактычнай цаны знаходзіцца ў межах 20% у бок павышэння або паніжэння ад сярэднеўзважанай цаны аналагічнай (ідэнтычнай, аднастайнай) каштоўнай паперы, разлічанай на рынку каштоўных папер.

Калі інфармацыі аб выніках таргоў па аналагічным (ідэнтычным, аднастайным) каштоўных паперах няма, то прыбыткам прызнаецца фактычная кошт здзелкі, калі яна адрозніваецца не больш чым на 20% ад разліковага кошту гэтай каштоўнай бумаги.Для вызначэння разліковага кошту акцый арганізацыя павінна самастойна або з прыцягненнем ацэншчыка выкарыстоўваць метады ацэнкі кошту, прадугледжаныя заканадаўствам РФ. Для вызначэння разліковага кошту пазыковай каштоўнай паперы можа быць выкарыстана стаўка рэфінансавання Банка Расіі. У выпадку калі падаткаплатнік вызначае разліковую кошт акцыі самастойна, які выкарыстоўваецца метад ацэнкі кошту павінен быць замацаваны ў ўліковай палітыцы налогоплательщика.2. Пры падаткаабкладанні прыбытку прадугледжаны асаблівыя правілы прызнання стратаў ад рэалізацыі каштоўных папер (п.

10 ст. 280 НК РФ). Такія страты агульную падатковую базу па падатку на прыбытак не памяншаюць. На працягу года яны ўлічваюцца адасоблена.

Страту ад аперацый з каштоўнымі паперамі, атрыманы па выніках года, пераносіцца на будучыню па правілах арт. 283 НК РФ. Але пагашаць гэты страту можна толькі за кошт прыбытку, атрыманай ад аперацый з каштоўнымі паперамі. Страта ад продажу каштоўных папер не можа памяншаць прыбытак, атрыманую ад іншай дзейнасці арганізацыі.

Прычым страту, атрыманы па каштоўных папер, якiя абарачаюцца на арганiзаваным рынку, не можа памяншаць прыбытак, атрыманую ад аперацый з каштоўнымі паперамі, не абарачаюцца на арганiзаваным рынке.Исходя з гэтых патрабаванняў падатковую базу па аперацыях з каштоўнымі паперамі неабходна вызначаць асобна ад падатковай базы па іншых аперацыях. А акрамя таго, трэба асобна вызначаць падатковую базу па аперацыях з каштоўнымі паперамі, якiя абарачаюцца і не абарачаюцца на арганiзаваным рынку каштоўных папер. Такім чынам, у нашай сітуацыі страту ад рэалізацыі вэксалі ў мэтах падаткаабкладання прыбытку не будзе памяншаць прыбытак ад асноўнай дзейнасці арганізацыі.

Пагасіць гэты страту магчыма альбо ў гэтым годзе, альбо ў будучыні, але толькі ў тым выпадку, калі будзе атрыманы прыбытак ад аперацый з каштоўнымі паперамі такога ж выгляду (з банкаўскімі вэксалямі).

Добавить комментарий

Последние новости
Свежие комментарии