Прызнанне суммовой розніцы ў якасці даходу

Часопіс «Расейскі падатковы курьер» № 8 за 2006 годОрганизация рэалізуе работы і паслугі па дамове, складзеным ва ўмоўных адзінках, а аплачаныя ў рублях. У які момант для мэт падаткаабкладання прыбытку суммовая розніца прызнаецца прыбыткам? У якім выпадку ў арганізацыі — прадаўца работ, паслуг не ўзнікае суммовых розніц? Арганізацыя прымяняе метад начисления.Суммовая розніца прызнаецца прыбыткам пры вылічэнні падатковай базы па падатку на прыбытак ў падаткаплацельшчыка-прадаўца на дату пагашэння дэбіторскай запазычанасці за рэалізаваныя працы і паслугі. Калі сума ўзніклі з дамовы патрабаванняў, вылiчаная па ўсталяваным пагадненнем бакоў курсе умоўных грашовых адзінак на дату рэалізацыі работ і паслуг, адпавядае фактычна выплачанай суме ў рублях, то ў арганізацыі-прадаўца не ўтворыцца суммовых розніц.

Згодна з артыкулам 247 НК РФ аб'ектам падаткаабкладання па падатку на прыбытак арганізацый прызнаецца прыбытак, атрыманая падаткаплацельшчыкам. Для расійскіх арганізацый прыбыткам прызнаюцца атрыманыя даходы, паменшаныя на велічыню вырабленых выдаткаў. У адпаведнасці з падпунктам 2 пункта 1 артыкула 248 НК РФ пры вызначэнні даходаў з іх выключаюцца сумы падаткаў, прад'яўленыя згодна з НК РФ падаткаплацельшчыкам пакупніку (пакупніка) тавараў (работ, паслуг, маёмасных правоў).

Даходы вызначаюцца на падставе першасных дакументаў і іншых дакументаў, якія пацвярджаюць атрыманыя падаткаплацельшчыкам даходы, і дакументаў падатковага ўліку. На падставе пункта 1 артыкула 252 НК РФ у мэтах падаткаабкладання прыбытку арганізацыя памяншае атрыманыя даходы на суму вырабленых выдаткаў (за выключэннем расходаў, указаных у артыкуле 270 НК РФ). Выдаткамі прызнаюцца абгрунтаваныя і дакументальна пацверджаныя выдаткі (а ў выпадках, прадугледжаных артыкулам 265 НК РФ, страты), вырабленыя для ажыццяўлення дзейнасці, накіраванай на атрыманне прыбытку. У артыкуле 250 НК РФ вызначана, што пазарэалізацыйныя даходы прызнаюцца даходы, не названыя ў артыкулам 249 НК РФ. У падпункце 11.1 артыкула 250 НК РФ ўстаноўлена, што пазарэалізацыйныя даходы прызнаюцца, у прыватнасці, даходы ў выглядзе суммовой розніцы, якая ўзнікае ў падаткаплацельшчыка, калі сума ўзніклі абавязацельстваў і патрабаванняў, вылiчаная па ўсталяваным пагадненнем бакоў курсе умоўных грашовых адзінак на дату рэалізацыі (апрыходавання) тавараў (работ, паслуг), маёмасных правоў, не адпавядае фактычна паступіла (выплачанай) суме ў рублях.

Згодна з пунктам 7 артыкула 271 НК РФ ў падаткаплацельшчыка-прадаўца суммовая розніца прызнаецца прыбыткам на дату пагашэння дэбіторскай запазычанасці за рэалізаваныя тавары (работы, паслугі), маёмасныя правы, а ў выпадку папярэдняй аплаты — на дату рэалізацыі тавараў (работ, паслуг), маёмасных правоў . У артыкуле 265 НК РФ прадугледжана, што ў склад пазарэалізацыйных расходаў, не звязаных з вытворчасцю і рэалізацыяй, ўключаюцца абгрунтаваныя затраты на ажыццяўленне дзейнасці, непасрэдна не звязанай з вытворчасцю і (або) рэалізацыяй. Да такіх расходаў адносяцца, у прыватнасці, выдаткі ў выглядзе суммовой розніцы, якая ўзнікае ў арганізацыі, калі сума ўзніклі абавязацельстваў і патрабаванняў, вылiчаная па ўсталяваным пагадненнем бакоў курсе умоўных грашовых адзінак на дату рэалізацыі (апрыходавання) тавараў (работ, паслуг), маёмасных правоў, не адпавядае фактычна паступіла (выплачанай) суме ў рублях (подп. 5/1 п. 1 арт.

265 НК РФ). На падставе пункта 9 артыкула 272 НК РФ ў падаткаплацельшчыка-прадаўца суммовая розніца прызнаецца выдаткам на дату пагашэння дэбіторскай запазычанасці за рэалізаваныя тавары (работы, паслугі), маёмасныя правы, а ў выпадку папярэдняй аплаты — на дату рэалізацыі тавараў (работ, паслуг), маёмасных правоў. Такім чынам, суммовая розніца прызнаецца даходам ў падаткаплацельшчыка-прадаўца на дату пагашэння дэбіторскай запазычанасці за рэалізаваныя тавары (работы, паслугі). Перыяд ўліку даходаў і выдаткаў пры метадзе налічэння вызначаны адпаведна артыкуламi 271, 316, 317 і 272 НК РФ. Пунктам 3 артыкула 271 НК РФ вызначана дата ўзнікнення даходаў ад рэалізацыі для падаткаплацельшчыкаў, якія прымяняюць такі метад.

Пры гэтым неабходна ўлічваць, што датай рэалізацыі тавараў прызнаецца дзень пераходу права ўласнасці на тавары, што вызначаецца ў адпаведнасці з грамадзянскім заканадаўствам. Дата рэалізацыі работ адпавядае даце падпісання дакумента, які пацвярджае перадачу вынікаў гэтых работ. Датай рэалізацыі паслуг прызнаецца дзень аказання гэтых паслуг.

Суммовые розніцы не ўтвараюцца, калі сума ўзніклі з дамовы патрабаванняў, вылiчаная па ўсталяваным пагадненнем бакоў курсе умоўных грашовых адзінак на дату рэалізацыі работ (паслуг), адпавядае фактычна паступіла (выплачанай) суме ў рублях.Матэрыял падрыхтаваны на падставе афіцыйнага ліста УФНС Расіі па г. Маскве вых. № 20-12/74834 ад 17.10.2005, падпісанага намеснікам кіраўніка Упраўлення ФНС Расіі па г. Маскве дарадцам падатковай службы РФ III рангу Г.А. Суворавай

Добавить комментарий

Последние новости
Свежие комментарии